Tenant-card-Apple

historia

O Nas


Ogrody Ulricha to niepowtarzalna, tętniąca życiem przestrzeń, w której natura odzyskuje swoją pierwszoplanową rolę.

Relaksująca atmosfera Ogrodów od zawsze stanowiła najważniejszą cechę tego miejsca, którego historia sięga początków XIX wieku. Podobnie jak niegdyś, gdy w Ogrodach Ulricha powstała pierwsza w mieście szklarnia do uprawy ananasów, tak teraz oddajemy w Wasze ręce wyjątkową przestrzeń, której nie sposób porównać z żadnym innym na mapie Warszawy.

Zanurz się w świecie bujnej roślinności, odkrywaj nowe smaki naszych restauracji i daj się zainspirować kreatywnym wydarzeniom, spośród których każdy znajdzie coś dla siebie. 


Historia


Początki Ogrodów sięgają XIX wieku, kiedy rodzina Ulrichów stworzyła tu unikalną, ogrodniczą przestrzeń. Od hodowli kwiatów, aż po pierwsze, żelazne szklarnie, w których hodowano egzotyczne owoce i tropikalną roślinność. Przestrzeń ta służyła nie tylko uprawie roślin, lecz również edukacji i odpoczynku wśród nietypowego dla Warszawy krajobrazu.

Ogrody Ulricha szybko stały się ulubionym miejscem rekreacji mieszkańców tej części Warszawy. Jednak w drugiej połowie XX wieku, po śmierci ostatniej właścicielki, upaństwowienie przedsiębiorstwa przyczyniło się do jego stopniowego upadku i ostatecznie zostało zlikwidowane.

W 2002 roku rozpoczęła się w tym miejscu budowa Centrum Handlowego Wola Park, a rok później zabezpieczono także zabytkowe miejsca znajdujące się na terenie Centrum. W 2021 rozpoczęto natomiast kompleksową rewitalizację Ogrodów Ulricha, na które składają się Szklarnie i Park Ulricha, Ogród Dzienny, Willa Ulricha oraz Zielona Chata.

Obecnie historię Ogrodów Ulricha można prześledzić na wystawie znajdującej się w szklarni gastronomicznej. Zachęcamy do lektury!

MAPA

Park Ulricha

Jeszcze więcej przestrzeni do spacerowania i wypoczynku w otoczeniu natury! Dawny Park pokazowy Ulrichów jest teraz nie tylko większy, ale również przybyło mu drzew. Dodatkowo, unikalne podświetlenie zieleni nada parku czarującego klimatu a ekologiczna sieć kanalizacji będzie wykorzystywała zaoszczędzoną wodę do podlewania roślin.
Nie zapomnieliśmy również o najmłodszych - z myślą o nich przygotowaliśmy ekscytujący plac zabaw, wkomponowując go w otaczającą naturę. Zachwyć się Parkiem Ulricha w nowoczesnej, przearanżowanej odsłonie i zrelaksuj w otoczeniu starych, wysokich drzew.

Szklarnie

Pierwsza w Warszawie żelazna szklarnia przeznaczona do uprawy ananasów, powstała tu w 1835 r., była prawdziwą sensacją! Dziś szklarnie również zaskakują, tym razem zarówno ciekawą przestrzenią jak i bogatą ofertą. Szklarnia zachodnia zapełniła się lokalami gastronomicznymi z różnorodną i zdrową żywnością. Szklarnia wschodnia mieści salę zabaw Fikołki.

Willa Ulricha

Niegdyś miejsce zamieszkania rodziny Ulrichów, dziś Willa powraca w swoim pierwotnym, dostojnym kształcie. Miejsce otworzy się na nowo jako przestrzeń gastronomiczna i rekreacyjna o nieformalnej, twórczej atmosferze. Poczuj arystokratyczny wdzięk murów Willi Ulricha i daj się zaskoczyć oryginalnym smakom naszych restauracji! Willa Ulricha powita gości już na wiosnę 2024.

Zielona Chata

Dawny dom pracowników zakładów ogrodniczych Ulricha. Karczma działająca tu przed renowacją Ogrodów powróci do swojej oryginalnej formy, zabierając nas w podróż do początków XIX wieku, gdy ogrodnicy po ciężkim dniu pracy zasiadali do wspólnego posiłku i biesiadowali. Nowa restauracja mieszcząca się w Zielonej Chacie powita pierwszych gości na wiosnę 2024.
Lokale