Wola Park - Wystawa chleb

Chleb i kanelbulle w Wola Parku

21 sierpnia wystawa fotograficzna „Chleb i kanelbulle. Szwedzi w Polsce, Polacy w Szwecji” przenosi się do Wola Parku. Ekspozycja autorstwa Adama Tuchlińskiego i Krystyny Romanowskiej pokazuje życie w obu krajach z zupełnie nowej strony, ze wszystkimi cnotami i przywarami ich mieszkańców. 

Powstała przy współpracy Ambasady Szwecji i Wola Parku wystawa ma łączyć Polskę ze Szwecją, smak swojskiego chleba ze słodyczą kanelbulle – cynamonowych bułeczek. Klienci Wola Parku i odwiedzający „Ogród Wola” będą mogli oglądać ją już od 21 sierpnia. Zdjęcia ozdobią ogrodzenie ogrodu społecznościowego. 

Na ekspozycję składają się portrety wykonane przez laureata Grand Press Photo Adama Tuchlińskiego i teksty opracowane przez dziennikarkę Krystynę Romanowską. Bohaterami wystawy są Szwedzi żyjący w Polsce i Polacy na co dzień mieszkający w Szwecji - ludzie, którzy w swoim życiu i pracy łączą obie kultury. W rozmowach z Krystyną Romanowską opowiedzieli o swoim życiu codziennym w obu krajach. Podzielili się tym, co ich fascynuje, zachwyca, a czasami drażni w ich kulturach. Celem przeprowadzonych wywiadów było lepsze zrozumienie mieszkańców skandynawskiego kraju, ale też spojrzenie na ojczyznę z zupełnie nowej perspektywy. 

Wystawa powstała z okazji stulecia odnowienia stosunków dyplomatycznych między Polską a Szwecją. Ekspozycja przenosi się do Wola Parku spod Ambasady Szwecji w Warszawie. Bliźniaczą wystawę w lipcu można było oglądać w Świnoujściu – nadmorskim mieście oddalonym od Szwecji jedynie o 92 mile morskie, a od 15 lipca także w szwedzkim Ystad.