historia miejsca

Wola Park swoją nazwę zawdzięcza prawdziwemu parkowi. W roku 1805 rodzina Ulrichów rozpoczęła swoją przygodę z ogrodnictwem, z czasem specjalizując się w hodowli kwiatów, a w roku 1876 Krystian Ulrich założył na terenie obecnej Woli (niegdyś wsi Górce) wzorcowe gospodarstwo ogrodnicze, z wielkimi szklarniami, szkółkami roślin i okazałym parkiem.

Ogrody Ulrichów stały się ulubionym miejscem spacerów mieszkańców tej części Warszawy, jednak upaństwowienie przedsiębiorstwa w 1958 r. przyczyniło się do jego stopniowego upadku i ostatecznie zostało zlikwidowane.

W 2002 roku rozpoczęła się w tym miejscu budowa Centrum Handlowego Wola Park, a rok później odrestaurowano i przywrócono do życia także zabytkowe miejsca znajdujące się na terenie Centrum.

Park przed wejściem to właśnie dawny ogród pokazowy rodziny Ulrichów. W części wschodniej parku alejki mają układ geometryczny, w zachodniej - nieregularny, jednak największą atrakcją tego miejsca są rzadkie gatunki drzew, z których część sadzona była przez Ulrichów jeszcze w XIX w. Do dziś przetrwały i cieszą oko m.in. buk szkarłatny, buk zwisły, klon czerwony i dąb błotny.

Ogród znów stał się miejscem odpoczynku i spacerów, ustawiono w nim stylowe ławki, a wejście zdobi fontanna.