Wola Park - 60 lat IKEA w Polsce

60 lat IKEA w Polsce

Dokładnie 60 lat temu, 27 stycznia 1961 roku, Ingvar Kamprad złożył pierwsze zamówienie na zakup mebli wyprodukowanych w polskiej fabryce. Właśnie od dostawy 500 krzeseł ÖGLA z drewna bukowego rozpoczęła się piękna historia IKEA w Polsce. Duch przedsiębiorczości Polaków połączony ze szwedzką prostotą i potrzebą innowacyjności zaowocował niesamowitymi możliwościami rozwoju. Polska była pierwszym po Szwecji krajem, w którym rozpoczęła się produkcja mebli dla IKEA, a dzisiaj prawie 20% produkcji IKEA pochodzi z naszego kraju.

Polska zajmuje szczególne miejsce na globalnej mapie działalności IKEA. Właśnie tutaj zlokalizowane są fabryki mebli, centra dystrybucji, centra handlowe, a nawet farmy wiatrowe. Nad Wisłą, w ramach czterech grup (Ingka, Inter IKEA, Ikano i Interogo), działa aż osiem spółek z korzeniami IKEA, które łączy wspólna wizja - tworzenie lepszego codziennego życia dla wielu ludzi.    

W Polsce rozwijają się nie tylko sklepy IKEA, ale także centra handlowe należące do Ingka Centres. Obecnie jest ich sześć. Oferują one łącznie dostęp do ponad 420 tys. m2 powierzchni do wynajęcia, a na ich terenie zlokalizowanych jest ponad 700 sklepów.

Ingka Centres Polska należy do Grupy INGKA, która od ponad 40 lat buduje i zarządza rentownymi centrami handlowymi. Obecnie firma w ramach 46 obiektów współpracuje z 1600 markami w 16 krajach. W roku 2020 Ingka Centres odwiedziło 370 milionów osób. Ingka Centres, angażując lokalne społeczności, a także najemców i sklepy IKEA, tworzy unikalne miejsca spotkań, które dodają wartość i budują więzi społeczne.

Centra handlowe działające w ramach Ingka Centres są obecne na polskim rynku od 30 lat. Wraz z innymi zlokalizowanymi w 15 krajach na całym świecie tworzą miejsca spotkań dla lokalnej społeczności. Są przestrzenią, w której okoliczni mieszkańcy mogą wspólnie spędzić czas, odpocząć czy zdobyć wiedzę w różnorodnych tematach np. związanych z ekologią

mówi Dagmara Pozowska, Deputy Operations Manager, Ingka Centres Poland.

Do 2025 roku spółka planuje, że w jej portfolio będzie łącznie 70 lokalizacji, które będą w stanie przyjąć 1 miliard odwiedzających. Ingka Centres stawia na stały wzrost i podnoszenie jakości usług. Wraz z firmą rozwijają się także jej najemcy i partnerzy biznesowi, a wśród nich 1 600 marek prowadzących 7 000 sklepów. Firma działa na różnych rynkach pod różnymi znakami towarowymi, m.in. MEGA w Rosji czy Livat w Chinach.

   
Chcesz wiedzieć więcej o Grupie Ingka  oraz jej historii w Polsce? Sprawdź

Wola Park - 60 lat IKEA w Polsce