Garden kids

Harmonogram wydarzeń w Ogrodzie Codziennym

20 maja „Ogródek owocowy”

Posadzimy rozsadę truskawek i poziomek późno owocujących, ucząc się je rozmnażać przez podział, dosiejemy i posadzimy obok jadalne kwiaty takie jak nasturcje, ogórecznik, nagietek i czarnuszkę na jadalne nasiona.

● 10 czerwca „Sadzimy swoje rozsady”

Przesadzimy do skrzyń z inspektów własne rozsady pomidorów, ogórków, dyń i cukinii. Odpowiednio przytniemy liście oraz wesprzemy podporami, tyczkami i siatkami.

● 1 lipca „Wolska wiejska rabata”

Kiedyś przedogródki wiejskie zdobiły klomby kwiatowe. W jednej ze skrzyń posadzimy rośliny związane z wsią jak onętki, malwy, goździki, liliowce, maciejkę czy królową – piwonię. Porozmawiamy o kulturze wsi i tożsamości wiejskiej.

● 8 lipca „Pierwsze zbiory”

Oprócz pierwszych zbiorów, przytniemy kwiaty, tak aby ponownie i bujnie kwitły oraz ułożymy pierwsze, letnie bukiety.

● 22 lipca „Pomidorowe spotkanie”

Zadbamy o pomidory ucząc się ich ogławiania, prawidłowego obrywania dolnych liści, podwiązywania, rozpoznawania chorób i nawożenia organicznego oraz ekologicznego.

● 12 sierpnia „Pielęgnacja ogródka”

Sierpień to czas pełni w ogrodzie, to bardzo ważny moment pielęgnacji. Rośliny są rozbujałe, należy pamiętać o ich prawidłowym cięciu, odchwaszczaniu, podlewaniu i odpowiadaniu na znaki chorobowe oraz inne potrzeby. O tym wszystkim dowiemy się w trakcie tego spotkania.

● 26 sierpnia „Ostatnie wysiewy”

Tuż przed jesienią, gdy dzień się skraca, możemy wysiać ponownie rzodkiewkę, pak choi, sałatę, szpinak. Przytniemy rośliny tak, aby prawidłowo dokończyły wegetację i aby ostatnie warzywa dojrzały.

● 2 września „Dożynki”

Święto ogrodników, wielkie zbiory upraw w ogrodzie.

● 23 września „Usypianie ogrodu”

Pora pożegnać się z ogrodem, uprzątnąć resztki upraw, zabrać ostatnie plony, ściąć kwiaty, ściąć maliny, ściółkować grządki i nawieźć rośliny jesiennym nawozem organicznym.

Warsztaty mają na celu zapoznać uczestników z tym, co charakteryzuje ogród przydomowy i jak zacząć własny proces jego planowania. Od ogółu jakim jest przestrzeń ogrodu i własne potrzeby po planowanie skrzyni, rabaty w kontekście ozdobnym i użytecznym. Warsztaty mają pokazać wachlarz możliwości i otworzyć wyobraźnię na założenie własnych ogródków warzywnych lub inne wspólne, społeczne działania.

Udział w wydarzeniu - Bezpłatny

Do zobaczenia na warsztatach!