Szwedzka Wioska

Zapraszamy wszystkie dzieci i młodzież do zabawy na wyjątkowym placu zabaw. Jest on doskonałym miejscem do spędzania czasu zarówno dla niemowląt od 1. roku życia, jak i nastolatków, a także dzieci z różnymi niepełnosprawnościami – wzroku, słuchu, ruchu czy wyzwaniami neurorozwojowymi.

Stworzyliśmy dla Was i Waszych dzieci miejsce, którego najprawdopodobniej nigdy wcześniej nie widzieliście – plac zabaw swoją budową przypomina drzewo i został wyprodukowany głównie z naturalnych materiałów – drewna i lin. Głównym elementem jego konstrukcji są drewniane domki. W Szwedzkiej Wiosce dzieci znajdą także m.in. bocianie gniazdo, tunele, zjeżdżalnie o różnej wysokości czy zabawki sensoryczne i motoryczne.

Wybrane elementy na placu zabaw są w kontrastowych kolorach, dzięki czemu dziecko niedowidzące je dojrzy. Są to m.in. elementy do wspinaczki czy motoryczne do zabawy. Innym ciekawym miejscem są tuby, gdzie pociechy znajdujące się na szczycie Szwedzkiej Wioski mogą nadawać komunikaty głosowe do osób znajdujących się na dole. Dzięki temu dzieci niedowidzące i niewidome, które nie powinny wchodzić na wyższe partie placu zabaw, mogą aktywnie uczestniczyć w zabawie. 

Podczas projektowania konstrukcji wzięto także pod uwagę potrzeby dzieci z niepełnosprawnością słuchu. Dzięki drewnu, z którego jest wykonany plac zabaw, mają one możliwość wyczuć wibracje, drgania powietrza i lepiej orientować się w terenie.

Dla pociech z niepełnosprawnością ruchową, w tym tych poruszających się na wózkach inwalidzkich, został przewidziany domek znajdujący się na dole – bez konieczności wchodzenia wyżej czy wspinania się. Dzieci mogą wjechać do domku na wózku inwalidzkim i bawić się atrakcjami przewidzianymi w środku. Na placu zabaw jest także wiele wzniesień. Będą one małym wyzwaniem, które dzieciom poruszającym się na wózkach, da satysfakcję i tym samym może mieć działanie terapeutyczne.

Potrzeby najmłodszych z niepełnosprawnością intelektualną również zostały uwzględnione. Mogą one korzystać z niższych partii placu zabaw, w tym tuneli, obracających się kółek i zabawek sensorycznych, które będą wspierały ich zakres manipulacji. Najmłodsi mogą też bawić się na zjeżdżalni i wspinać się na wyższe partie Szwedzkiej Wioski, co z pewnością będzie stymulowało ich rozwój psychoruchowy.

Szwedzka Wioska zlokalizowana jest na pierwszym piętrze obok sklepu TK Maxx. Korzystanie z placu zabaw jest bezpłatne. Prosimy wszystkie dzieci o stosowanie się do regulaminu

którego celem jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim odwiedzającym.

Dzieci w Szwedzkiej Wiosce powinny m.in.:

 być pod stałą opieką swoich dorosłych opiekunów,
 korzystać z atrakcji dostosowanych do ich wieku,
 przed korzystaniem z placu zabaw zdjąć buty, czapkę, szalik czy plecak,
 nie spożywać posiłków i nie żuć gumy,
 nie blokować przejść.

Regulamin