24 kwietnia 2023

Wola Park dla wszystkich

Wola Park dla wszystkich

Inkluzywne miejsca spotkań to ważny element wzmacniania lokalnej społeczności. Wola Park tworzy przestrzeń przyjazną wszystkim, oferując doświadczenia wykraczające daleko poza usługi zakupowe.

Wola Park chce odgrywać znaczącą rolę w tworzeniu bardziej równej, dostępnej dla wszystkich i sprawiedliwej rzeczywistości, w której każda osoba jest doceniana i ma takie same szanse. Wdrażając kolejne projekty mające pozytywny wpływ na życie wielu ludzi, staje się jeszcze bardziej przyjaznym miejscem dla wszystkich, w tym dla rodzin, seniorów oraz osób z niepełnosprawnościami.

„Cenimy różnorodność, ponieważ to właśnie ona wzbogaca naszą codzienną rzeczywistość. Dlatego nieustannie dążymy do stworzenia miejsca, w którym wszyscy będą mogli znaleźć coś dla siebie oraz spędzić czas w wartościowy sposób. Bardzo się cieszę, że realizowane przez nas inicjatywy pomagają dotrzeć do coraz większej grupy odbiorców,”– mówi Anna Bozhenko, Dyrektorka Centrum Handlowego Wola Park.

Dbając o przystępność centrum dla osób ze spektrum autyzmu i z zaburzeniami sensorycznymi, w każdy wtorek w godzinach od 15.00 do 17.00, w Wola Parku obowiązują „ciche godziny”. W tym czasie w przestrzeniach wspólnych, w Auchan oraz wybranych lokalach, przyciszana jest muzyka oraz przygaszane są światła. Ponadto, punkt informacyjny został wyposażony w pętlę indukcyjną, czyli specjalne udogodnienie dla osób niesłyszących oraz obniżoną ladę ułatwiającą podjazd osobom poruszającym się na wózkach.

Wola Park to również Szwedzka Wioska, czyli plac zabaw przystosowany do potrzeb dzieci z różnych grup wiekowych, od pierwszego roku życia po nastolatków, w tym dzieci z niepełnosprawnościami – wzroku, słuchu, ruchu czy wyzwaniami neurorozwojowymi. Wybrane elementy na placu zabaw są w kontrastowych kolorach, dzięki czemu dziecko niedowidzące je dojrzy. Są to m.in. elementy do wspinaczki czy motoryczne do zabawy.Innym ciekawym miejscem są tuby, gdzie pociechy znajdujące się na szczycie Szwedzkiej Wioski mogą nadawać komunikaty głosowe do osób znajdujących się na dole. Dzięki czemu dzieci niedowidzące i niewidome, które nie powinny wchodzić na wyższe partie placu zabaw, mogą aktywnie uczestniczyć w zabawie. Podczas projektowania konstrukcji wzięto także pod uwagę potrzeby dzieci z niepełnosprawnością słuchu - drewno, z którego jest wykonany plac zabaw, doskonale przewodzi wibracje, drgania powietrza i pomaga lepiej orientować się w terenie.

Dla rodzin z dziećmi przewidziane są specjalne zniżki związane z honorowaniem Karty Dużej Rodziny. Aż 30 najemców Wola Parku w swojej ofercie uwzględnia rabaty wynikające z programu, są to m. in. Auchan , Smyk, Świat Książki, 5.10.15, Costa Coffee, Grycan, Rainbow Tours oraz T-Mobile. Karta Dużej Rodziny to system zniżek i dodatkowych uprawnień dla rodzin posiadających więcej niż dwójkę dzieci działający nie tylko w instytucjach publicznych, ale też w sklepach i usługach prywatnych. Żeby skorzystać ze zniżki należy podczas zakupów okazać kartę - fizycznie lub za pośrednictwem aplikacji mObywatel.

Z myślą o seniorach Wola Park podjął współpracę z Uniwersytetem Trzeciego Wieku Woli i Bemowa. Od kwietnia do czerwca seniorzy - słuchacze Uniwersytetu gościli w przestrzeniach Ogrodów Ulricha, uczestnicząc w szkoleniach z obsługi smartphonów. Uczestnicy brali również udział w konkursie fotograficzny.