Czy wiecie, że historia tego miejsca sięga początków XIX wieku? Rodzina Ulrichów zbudowała tu pierwsze w historii Warszawy szklarnie z tropikalną roślinnością i owocami.

Zacznijmy od początku. Historia Zakładów ogrodniczych „C. Ulrich” rozpoczęła się w 1805 roku, kiedy to 30-letni wówczas Jan Ulrich kupił działkę przy ul. Ceglanej (dzisiaj Pereca), by otworzyć pierwszy w Warszawie ogród handlowy. Hodował tam między innymi ananasy, winogrona, brzoskwinie. Po śmierci Jana, ogrody przejął jego syn Krystian Jan Ulrich, który przygotowywał się do tej roli.

Z czasem silna urbanizacja miasta sprawiła, że postanowił on przenieść się z ulicy Ceglanej w nowe miejsce-do podwarszawskiej wsi Górce. Jest to dzisiejszy teren Wola Parku.

To właśnie tutaj na dzisiejszej Woli od hodowli kwiatów, aż po pierwsze, żelazne szklarnie, w których hodowano egzotyczne owoce i tropikalną roślinność. Przestrzeń ta służyła nie tylko uprawie roślin, lecz również edukacji i odpoczynku wśród nietypowego dla Warszawy krajobrazu.

Ogrody Ulricha szybko stały się ulubionym miejscem rekreacji mieszkańców tej części Warszawy. Jednak w drugiej połowie XX wieku, po śmierci ostatniej właścicielki, upaństwowienie przedsiębiorstwa przyczyniło się do jego stopniowego upadku i ostatecznie zostało zlikwidowane.

W 2002 roku rozpoczęła się w tym miejscu budowa Centrum Handlowego Wola Park, a rok później zabezpieczono także zabytkowe miejsca znajdujące się na terenie Centrum. W 2021 rozpoczęto natomiast kompleksową rewitalizację Ogrodów Ulricha, na które składają się Szklarnie i Park Ulricha, Ogród Dzienny, Willa Ulricha oraz Zielona Chata.

Obecnie historię Ogrodów Ulricha można prześledzić na wystawie znajdującej się w szklarni gastronomicznej. Zachęcamy do lektury!

Park Ulricha

Jeszcze więcej przestrzeni do spacerowania i wypoczynku w otoczeniu natury!

Dawny Park pokazowy Ulrichów jest teraz nie tylko większy, ale również przybyło mu drzew. Dodatkowo, unikalne podświetlenie zieleni nadaje czarującego klimatu a system zbierania deszczówki pozwala wykorzystać zaoszczędzoną wodę do podlewania roślin. Nie zapomnieliśmy również o najmłodszych - z myślą o nich przygotowaliśmy ekscytujący plac zabaw, wkomponowując go w otaczającą naturę. Zachwyć się Parkiem Ulricha w nowoczesnej, przearanżowanej odsłonie i zrelaksuj w otoczeniu starych, wysokich drzew.

To wyjątkowe miejsce zima i latem. Zimą ozdobione iluminacjami świetlnymi, latem miejsce sportowych aktywności i kina letniego. Odkryj wszystkie zakątki parku i odpocznij w zlokalizowanym tuż obok Food Hall Ogrody Ulricha.

Szklarnie

Gospodarstwo Ulrichów było wyjątkowo innowacyjne. To tu powstały pierwsze w Warszawie żelazne szklarnie przeznaczona do uprawy ananasów. Budowę pierwszych z nich ukończono w 1835 r czyli jeszcze przed budową wieży Eiffla w Paryżu. Była prawdziwą sensacją!

Dziś szklarnie również zaskakują, tym razem zarówno ciekawą przestrzenią jak i bogatą ofertą. Szklarnia zachodnia zapełniła się lokalami gastronomicznymi z różnorodną i zdrową żywnością. to miejsce tętniące życiem idealne na spotkanie ze znajomymi, rozmowę przy kawie i pysznym ciastku oraz wieczory z przyjaciółmi w rytm muzyki na żywo lub podczas jednego z wielu cyklicznych wydarzeń takich jak Stand up czy PubQuiz. Szklarnia wschodnia mieści salę zabaw Fikołki. Wyjątkowa przestrzeń dla dzieci, w której poza zabawą dzieci mogą uczestniczyć w licznych warsztatach.Willa Ulricha

Niegdyś miejsce zamieszkania rodziny Ulrichów, dziś Willa powraca w swoim pierwotnym, dostojnym kształcie. Miejsce otworzy się na nowo jako przestrzeń gastronomiczna i rekreacyjna o nieformalnej, twórczej atmosferze. Poczuj arystokratyczny wdzięk murów Willi Ulricha i daj się zaskoczyć oryginalnym smakom naszych restauracji! 

Willa Ogrodników zaprasza na pyszne śniadania, lunche i kolacje, na których nie zabraknie soczystych koktajli oraz rzemieślniczego piwa z Browaru Palatum. Dowiedź się więcej i poznaj bogatą ofertę menu oraz możliwość rezerwacji lokalu na imprezy okolicznościowe.

Zielona Chata

Dawny dom pracowników zakładów ogrodniczych Ulricha. Karczma działająca tu przed renowacją Ogrodów powróci do swojej oryginalnej formy, zabierając nas w podróż do początków XIX wieku, gdy ogrodnicy po ciężkim dniu pracy zasiadali do wspólnego posiłku i biesiadowali. Nowa restauracja mieszcząca się w Zielonej Chacie powita pierwszych gości na wiosnę 2024.

Zobacz również:

Food HallWydarzeniaDojazd