Nov 14, 2024

Podziel się tym, co najcenniejsze

Najbliższa zbiórka: 14 listopada

Dzięki współpracy z McDonald's (franczyzobiorcą - ALDAR Dariusz Zadworny) i Stowarzyszeniem Honorowych Dawców Krwi Białokrewka, w Wola Parku stanie autobus dla krwiodawców. Mobilna zbiórka krwi odbędzie się przy głównym wejściu do centrum handlowego.

Rejestracja krwiodawców będzie możliwa w godzinach 10.00-14.30, przy głównym wejściu przy sklepie KappAhl. Dzięki udziałowi w akcji, możesz uratować nie jedno życie. Na ten bezcenny dar czekają dorośli i dzieci, którzy ucierpieli w wypadkach lub chorzy na nowotwory układu krwiotwórczego. Jeżeli chcesz otrzymać wyniki badań laboratoryjnych przy okazji oddania krwi, należy to zaznaczyć w formularzu rejestracyjnym przed donacją. 

Kto może być krwiodawcą?

Wystarczy, że jesteś osobą, która: jest w wieku od 18 do 60 lat, waży minimum 50 kg oraz cieszy się dobrym zdrowiem. Kobiety w ciąży lub osoby z nadciśnieniem nie powinny oddawać krwi. Więcej przeciwskazań znajdziecie na stronie: https://www.gov.pl/web/nck/dyskwalifikacje

Jak można się przygotować do oddawania krwi?

  1. Dzień wcześniej zacznij się nawadniać wodą i sokami.

  2. Nie spożywaj alkoholu na dobę przed oddaniem krwi.

  3. W dniu donacji zjedz lekkie śniadanie – pozbawione tłuszczy.

  4. Nie pal papierosów przed samym oddaniem krwi.

  5. Zabierz ze sobą dokument ze zdjęciem.

Bycie honorowym dawcą krwi ma same plusy! Na chętnych, którzy oddadzą krew w autobusie przy Wola Parku czeka gorąca kawa i herbata oraz różne ciekawe gadżety od McDonald’s.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami honorowi dawcy krwi uzyskali prawo do dwóch dni wolnych w pracy, czyli w dniu oddawania krwi i dzień później. Kolejnym benefitem jest ulga podatkowa. Darowiznę odlicza się od dochodu. Dawcom przysługuje ekwiwalent, który wynosi 130 zł za 1 litr oddanej krwi. W ciągu roku kobieta może oddać maksymalnie 1,8 litra krwi, natomiast mężczyzna 2,7 litra krwi.

Do zobaczenia przed Wola Parkiem w krwinkowym autobusie!